Skuteczna pielęgnacja skóry z rozstępami
Walka z rozstępami bywa trudna, jednak nie należy z góry skazywać jej na niepowodzenie. W aptece kupić można specjalnie opracowane i co ważne – skuteczne środki na tego typu zmiany skórne, bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Tego typu produkty polecane są również dla osób z tendencją do znacznych wahań wagi ciała np. w okresie dużego przyrostu w okresie dojrzewania.
Rozstępy, a więc niewielkie zbliznowacenia skóry, powstają w wyniku nadmiernego rozciągnięcia jej tkanek, m.in. na skutek ciąży lub też gwałtownej zmiany masy ciała. Podobnie jak blizny po operacji, są one problemem estetycznym wielu osób. Widoczne na powierzchni skóry i mocno się od niej odznaczające, w zależności od czasu powstania mogą być lekko różowe (świeżo powstałe) lub jaśniejsze od naturalnego koloru skóry (zabliźnione). Te ostatnie są szczególnie trudne do usunięcia. Aby zapobiec ich powstawaniu oraz ograniczyć widoczność już istniejących rozstępów, należy skupić się na właściwej pielęgnacji skóry.
Sposoby na rozstępy są poszukiwane już od wielu lat. Dawniej stawiano raczej na tradycyjne metody, które jednak często nie dawały oczekiwanego efektu. Dziś, chociaż wiemy na ich temat tak dużo, rozstępy wciąż stanowią ogromne wyzwanie dla kosmetologów i dermatologów, gdyż są bardzo oporne na działanie preparatów. Co nie znaczy, że musimy borykać się z nimi już zawsze. Na podstawie obecnej wiedzy możemy wyciągnąć pewne wnioski, które na pewno ułatwią nam pozbycie się niechcianych zmian skórnych. Pamiętajmy więc, że:
- rozstępów trudno pozbyć się całkowicie, ale można znacząco zmniejszyć ich widoczność,
- najlepiej zacząć używanie kosmetyków przeciw rozstępom jak najwcześniej, czyli już w fazie, kiedy są różowe, gdyż wtedy najłatwiej się ich pozbyć
- w przypadku skłonności do rozstępów dobrze jest używać kosmetyków wzmacniających skórę w miejscach szczególnie narażonych także profilaktycznie,
- używanie preparatów do pielęgnacji skóry z rozstępami przyniesie efekty, jeśli będziemy po nie sięgać regularnie i przed dłuższy czas.
Bardzo ważna jest profilaktyka rozstępów w przypadku kobiet w ciąży. Dzięki niej jesteśmy w stanie ograniczyć powstawanie rozstępów ale również zauważymy poprawę w ogólnym stanie skóry. Warto więc:
- regularnie aplikować dermokosmetyki do ciała, zawierające składniki nawilżające, uelastyczniające, natłuszczające. Jako profilaktykę rozstępów polecamy Pharmaceris M KREM ZAPOBIEGAJĄCY ROZSTĘPOM wzmacniający strukturę skóry FOLIACTI™,
- od drugiego trymestru delikatnie masować brzuch, co poprawi ukrwienie skóry,
- spróbować hydromasażu, wykonywanego pod prysznicem, złożonego z naprzemiennych, ciepłych i zimnych natrysków. Z masażu należy zrezygnować w ostatnim trymestrze ciąży lub gdy ciąża jest zagrożona,
- regularnie wykonywać peeling ud, bioder i pośladków połączony z masażem np. szczotką czy rękawicą do masażu
- stosować dietę bogatą w proteiny zawarte głównie w mięsie i rybach, witaminy oraz cynk zawarty między innymi w chudym mięsie, żółtym serze czy kaszy gryczanej,
- kontrolować przyrost masy ciała.
Jeśli jednak rozstępy się już pojawiły można za pomocą kosmetyku przyspieszyć przejście z fazy zapalnej do fazy zanikowej, czyli spowodować zblednięcie zmian. Trzeba jednak działać natychmiast po powstaniu rozstępów, kiedy zmiany są jeszcze świeże (do pół roku od momentu pojawienia się zmian skórnych). Polecamy zastosować Pharmaceris M PREPARAT ZMNIEJSZAJĄCY ISTNIEJĄCE ROZSTĘPY I BLIZNY POPORODOWE TOCOREDUCT FORTETM.
Dzięki opracowanej przez naukowców Pharmaceris nowoczesnej recepturze krem łączy w sobie pielęgnującą skórę witaminę E z peptydem pobudzającym syntezę białek i regenerację skóry. Ta kombinacja sprawia, że regularne stosowanie preparatu szybko przynosi widoczne efekty. Zawartość masła shea w formule kremu zapewnia skórze naturalne odżywienie i natłuszczenie, pozostawiając ją miękką, także w okolicy blizn poporodowych. Kompleks Leukine-Barrier, czyli złota alga, wzmacnia i chroni naturalny system immunologiczny skóry przed powstawaniem podrażnień, uczucia pieczenia i świądu. Krem można stosować od 4. miesiąca ciąży.
Rozstępy to najczęstsza zmiana skórna, jaka towarzyszy ciąży. Dotyczy około 90% kobiet spodziewających się dziecka. Obecnie do dyspozycji mamy świetnej jakości dermokosmetyki, które w połączeniu z systematycznością w ich stosowaniu mogą zdziałać naprawdę wiele. Warto również pamiętać o tym, że pewnym zmianom, zachodzącym w ciele w trakcie ciąży nie jesteśmy w stanie zapobiec, gdyż są one regulowane przez naturę i geny. Ponadto, nawet doskonałej jakości preparat nie usunie rozstępów całkowicie. Dlatego zamiast zamartwiać się nad obecnością śladów na skórze, czasami warto je po prostu zaakceptować jako „pamiątki” po tym szczególnym okresie w życiu, jakim jest ciąża.