Profilaktyka spłaszczeń główki, czyli słów kilka o Mimos
Płaska główka dziecka często martwi rodziców niemowląt. Spłaszczenie może pojawić się już w życiu płodowym, jak i uwidocznić się w pierwszych miesiącach życia maluszka. Spłaszczenia główki są często łączone z asymetrią dziecka, ale pojawiają się również u zupełnie zdrowych niemowląt.
Najczęstszą przyczyną powstawania spłaszczeń jest pozycja dziecka w trakcie snu. Jak wiadomo, najbezpieczniejszą pozycją jest ułożenie niemowlaka na pleckach. Zapobiega ono bowiem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Niestety, ta pozycja może przyczyniać się do spłaszczenia potylicy maluszka. Warto wspomnieć, że spłaszczenia mogą się również pojawić u dzieci, których rodzice regularnie zmieniają im pozycję do snu i przekładają je na lewy i prawy bok. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że maluszek często obraca się tak jak mu wygodniej. To z kolei powoduje nacisk na jedną stronę główki. Pozostałymi czynnikami, które mogą wpłynąć na stan główki, są:
– poziom witaminy D, miękka potylica
– wcześniactwo,
– asymetria i kręcz szyi,
– długie przebywanie w fotelikach samochodowych i bujaczkach,
– zbyt mało czasu spędzanego podczas zabawy na brzuszku i zbyt długie leżenie na plecach na twardym podłożu.
Jako że główka rośnie najszybciej w pierwszych 6 miesiącach życia, to jest czas, kiedy możemy najbardziej efektywnie wpłynąć na jej kształt. Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to wzrost główki o ok. 6 cm, kolejne 3 miesiące to ok. 3 cm. Wtedy właśnie kości czaszki maluszka są bardzo miękkie i podatne na zniekształcenia. Im wcześniej wspomożemy się poduszką Mimos, tym szybciej główka zyska okrągły kształt. Na szybkość zaokrąglania się główki będą tu miały wpływ dwa główne czynniki: wiek dziecka i stopień spłaszczenia. Im mniejsze spłaszczenie i młodszy maluszek, tym szybciej zobaczymy efekty.
Jak możemy poprawić wygląd główki?
Sposoby są dwa. Albo często zmieniać pozycję dziecka podczas snu, kłaść maluszka na plecach i obu bokach, pamiętając przy tym również o kładzeniu go na brzuszku, gdy nie śpi. Nie zawsze jednak to wystarcza.
Drugim sposobem jest wspomożenie się medyczną poduszką Mimos. Mimos to profilaktyka, ale też leczenie spłaszczeń główki. Profilaktycznie dziecko może spać na specjalnie zaprojektowanej poduszce już od pierwszych dni. Mimos nadaje się również dla maluszków urodzonych przedwcześnie. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom poduszka pozwala główce w naturalny sposób nabierać okrągłego kształtu, przy jednoczesnym spaniu na plecach. Wystarczy układać główkę we wgłębieniu poduszki, aby przyczyniać się do uzyskania przez nią prawidłowego kształtu.
Dlaczego Mimos?
- 400-krotnie zmniejsza nacisk, jaki wywiera głowa dziecka na podłoże.
- Poduszka jest przebadana klinicznie. To produkt medyczny klasy 1 rekomendowany przez specjalistów na całym świecie.
- Poleca się ją dzieciom z asymetrią i kręczem szyi jako uzupełnienie terapii. Jest także ogromnym wsparciem dla wcześniaków i dzieci po zabiegach operacyjnych, które przebywają długo w jednej, wymuszonej pozycji.
- Nie ogranicza ruchów dziecka, pozwala na swobodne poruszanie głową i szyją.
- Przy jej zastosowaniu nie ma potrzeby zmiany pozycji dziecka. Trzeba jedynie układać głowę maluszka we wgłębieniu poduszki
- Zapobiega terapii kaskowej, będącej ostatecznością w leczeniu spłaszczeń ułożeniowych.
- Niezwykle wygodna, mięciutka i lekka – zapewniająca maluszkowi komfort.
- Wykonana jest z certyfikowanych materiałów, w pełni bezpiecznych dla dziecka, o bardzo wysokiej przepuszczalności powietrza (w 100% oddychająca).
- Można ją prać w pralce.
Dystrybutorami Mimos są rodzice Niko, którzy sami przeszli przez proces rehabilitacji główki swojego synka właśnie za pomocą tej wyjątkowej poduszki. Swoim doświadczeniem chcą promować profilaktykę spłaszczeń główki u niemowląt wśród innych rodziców.
Więcej o działaniu i właściwościach poduszki Mimos można przeczytać na stronie www.poduszka-mimos.pl