Jak znaleźć super-nianie?
Podjęliście z mężem decyzje o konieczności znalezienia opiekunki. Co dalej? Już ta decyzja była stresująca, a przed wami wybór najlepszej, ogłoszenia, pytania, zaczynacie niemal casting na opiekunkę dla waszego najdroższego dziecka.
Na początek zastanówcie się jaką macie wizję swojej opiekunki, jaka ma być jej rola dla dziecka – babcia, ciocia czy może przyjaciółka. Od tego też uzależniony jest też wiek niani, którą chcecie zatrudnić.
Wiek nie gra roli?
Obie strony mają swoje wady i zalety. Młoda osoba będzie spontaniczna, energiczna, przynajmniej takie jest wasze wyobrażenie, chcecie, aby opiekunka bawiła się, biegała z waszym słoneczkiem, kipiała energią, chodziła na spacery. Wszystko super, ale czy ma doświadczenie? Czy ma niezbędną wiedzę? Wyobraźnię, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej kruszynce? Starsza Pani, doświadczona, odchowane dzieci, może wnuki, ma oczy z tyłu głowy, no, ale na pewno ma swoje przyzwyczajenia. Czy będzie respektowała nasze zasady wychowawcze, czy będzie się mądrzyć i nas pouczać? Czasami może nie warto się zakotwiczyć i spotkać się z kilkoma paniami, bo w końcu nasza perełka musi być zadowolona, a któraś z Pań niezależnie od wieku może nas po prostu urzec i wiek nie będzie wtedy odgrywał roli.
Piszemy ogłoszenie
Co powinno zawierać? Dobrze jest zamieścić wiek dziecka, gdyż nie wszystkie panie chcą opiekować się niemowlakami. Lokalizacja. Dobrze, gdy opiekunka ma dobry dojazd do nas, to ustrzeże nas przed jej szybką rezygnacją, dla naszego dziecka taka zmiana może być bolesna. Minusem pracy opiekunki są godziny pracy, pełny wymiar, zazwyczaj jest związany z przyjściem do pracy, gdy pracodawcy wychodzą do swojej pracy, a następnie czekanie na ich powrót. Oczywiście, to my ustalamy godziny, może nie potrzebna nam opiekunka na cały etat, tylko na kilka godzin dziennie lub tygodniowo. Wynagrodzenie. Hmm pisać czy nie w ofercie, to już zależy od was, warto jednak orientować się, jakie są stawki na rynku dla opiekunek. W zależności od ilości godzin pracy i lokalizacji finansowo to się trochę różni, oczywiście zależnie od ustaleń, czy umawiacie się na stałą pensję, czy godzinowo. Przeciętna niania za godzinę bierze minimum 10 zł, gdy posiada referencje może oczekiwać wyższej stawki
godzinowej. Gdy ustalacie pojedyncze godziny, czy weekendy stawka może wynosić 12-15 zł/h. Przy dwójce dzieci stawka jest wyższa, może paść propozycja 20 zł. Nie będę was oszukiwać, mało niań jest chętnych do pracy przy dwójce dzieci, jest to zdecydowanie cięższa praca, a silną motywacją może być wyższe wynagrodzenie. Na koniec zamieście swój numer kontaktowy.
Odpowiednie miejsce
Mamy ogłoszenie. Gdzie je zamieścić? Jest dużo portali opiekunkowych, gdzie ogłoszenia można umieścić za darmo, poza tym są inne serwisy w Internecie, które też oferują swoje strony z ofertami pracy, dodatkowo możemy się ogłosić w gazecie, lub po prostu wydrukować ogłoszenie i wywiesić w okolicy. Na tym etapie, możemy zadać pytanie, czy szukamy sami czy przez agencje. Na polskim rynku jest bogata oferta agencji opiekunek, które polecają panie po przebytych pozytywnych rozmowach rekrutacyjnych, opiekunki ze sprawdzonymi referencjami. Agencja zaoszczędzi nam czas i na pewno pozbędziemy się błądzenia w stosie nieodpowiadających nam życiorysów. Minusem szukania przez agencje jest opłata prowizyjna, która jednak daje nam gwarancje na poleconą osobę, w zależności od agencji okres trwania gwarancji jest różny.
Selekcja
Gdy już mamy bazę kandydatek umówionych na spotkanie, zaczynamy. Spotkanie w domu czy w mieście? Czasami nie chcemy zapraszać od razu do domu, żeby najpierw zobaczyć, porozmawiać na neutralnym gruncie. Jeżeli osoba nam się spodoba wówczas zapraszamy ją ponownie. Taki pomysł wiąże się z ryzykiem czasowym, gdyż opiekunka może w tym czasie znaleźć inną pracę, a my niepotrzebnie stracimy nasz cenny czas. Gdy zapraszamy do domu, korzyścią może być zaobserwowanie jak dziecko reaguje na nową osobę i jak ona się zachowuje. To my znamy nasze dziecko i wiemy czy do nowych znajomości podchodzi zawsze z rezerwą czy lubi wszystkich.
Pozory (nie) mylą?
Pierwsze wrażenie, co by nie pisać i nie mówić, wygląd ma znaczenie, co prawda nie wybieramy kolejnej żony, ani tym bardziej miss polonii, ale… Dobrze, gdy opiekunka jest schludna, czysta. Jeżeli już od progu wyczujemy, że coś nam mówi „nie”, bądźmy czujni. Czasami nie warto lekceważyć takich emocji. Podczas rozmowy dobrze jest jak jesteście w dwójkę, lepiej podjąć wspólną decyzję, nasze przemyślenia i obserwacje mogą się od siebie różnić. Podczas rozmowy obserwujmy jej sposób bycia, zachowanie, już z samej mimiki można wysnuć wnioski. Cechami istotnymi przy wyborze opiekunki jest pogoda ducha, uśmiech, otwartość, pozytywna energia, czy cięższa już do zaobserwowania kreatywność.
Kto pyta, nie błądzi!
Nasze pytania mogą dotyczyć jej doświadczeń zawodowych, czy już pracowała w takim charakterze, jej zainteresowań, zapytajmy, jakie ma pomysły na sposób spędzania czasu z dzieckiem, na zabawy. Branża opiekunkowa jest inna niż inne, dlatego dobrze, gdy panuje w miarę przyjemna atmosfera rozmowy, a nie jak na niektórych spotkaniach biznesowych. Dobrze jest, gdy rozmowa idzie swoim tempem, a pytania są w nią wplatane niepostrzeżenie. Ważne, żeby dokładnie omówić godziny pracy, zakres obowiązków i wynagrodzenie, aby potem nie było nieporozumień. Jeżeli coś opiekunce nie odpowiada to lepiej, żeby teraz się wycofała, a nie za miesiąc. Ustalcie sytuacje awaryjne, jej dyspozycyjność, czy ma jakieś zajęcia, z których nie może zrezygnować, warto wiedzieć, kiedy na pewno nie będzie mogła przyjść. Zwróć uwagę czy czuć od niej papierosy, zapytaj czy pali, chyba, że ci to nie przeszkadza.
Zakres obowiązków
Gdy myślisz o zakresie obowiązków dla opiekunki, zastanów się czy chcesz kogoś tylko do dziecka czy może potrzebna ci również gosposia. Opiekunki bardzo niechętnie zgadzają się na sprzątanie, prasowanie itp. rzeczy. Oczywiście pozmywać po sobie i dziecku, czy przygotować posiłek to nic nadzwyczajnego, ale uważajmy, żeby opiekunka nie zmieniła się w gosposię, bo jej priorytetem ma być nasze słoneczko. Gdy już wybrałaś, możesz się umówić na okres próbny (płatny), na początku możesz być w domu, dla twojego dziecka może być ciężko od razu się z tobą rozstać. Miej jednak świadomość, że Jasio inaczej zachowuje się, gdy jesteś w domu, a inaczej gdy cię nie ma.
Poszukiwanie opiekunki nie jest zadaniem łatwym, a czasami nie należy do przyjemnych. Nastawcie się na ciężką i wytrwałą pracę, ale nie zapominajmy o naszym celu, czyli szczęściu naszego szkraba. I nawet jak na dziesięć spotkań odbędzie się pięć, to zapewniam was to jest sukces. Gdy wytrwale szukacie, to na pewno znajdziecie wspaniałą opiekunkę, którą będziecie darzyć sympatią i zaufaniem. A uśmiech waszego dziecka i wieczorne opowiadania, co dziś robił ze swoją „Naną” tylko was utwierdzą w przekonaniu, że podjęliście słuszną decyzję.
***
Tekst: Hanna Warecka, psycholog szkolny