Czuję się bezpieczny
Dziecko to nasz największy skarb, nie dziwi więc fakt, że każdy rodzić chce zapewnić mu nie tylko szczęśliwe, ale też bezpieczne dzieciństwo i warunki do rozwoju. Podpowiadamy, jak to zrobić, by przestrzeń otaczająca bobasa nie stwarzała dla niego żadnych zagrożeń.
Spokojny sen
Małe dzieci, szczególnie noworodki i niemowlęta większą część swojego życia przesypiają. Zadbajmy więc, by miejsce, w którym śpią było nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Z łóżeczka usuńmy więc wszystkie niepotrzebne poduszki i przytulanki – malutkie dziecko ich nie potrzebuje – unikniemy w ten sposób ryzyka uduszenia się maluszka. Niemowlęta, szczególnie w pierwszych 6-ciu miesiącach życia mogą być szczególnie narażone na wystąpienie tzw. SIDS, czyli zespołu śmierci łóżeczkowej. Jak dotąd medycyna nie zna przyczyn jej wystąpienia, jednak z pomocą rodzicom przychodzą monitory oddechu. Są to urządzenia, które umieszczone pod materacykiem lub na brzuszku dziecka wyłapują brak oddechu maluszka i alarmują rodziców. Aby maluszek przypadkowo nie uderzył się w główkę, warto na brzegach łóżeczka zastosować ochraniacze (dostępne w większości zestawów pościelowych). Kontrolujmy też wysokość dna łóżeczka i obniżajmy ją stosownie do wieku dziecka.
Podróżowanie
Maluszek w swoją pierwszą podróż wyruszy już w 3-4 dobie życia, kiedy razem z mamą wyjdzie ze szpitala. Konieczne jest więc wcześniejsze wyposażenie samochodu w fotelik. Dla najmłodszych bobasów przeznaczone są foteliki 0-13 kg, które jednocześnie pełnią funkcje nosidełek. Niezwykle ważne jest by fotelik taki miał solidną konstrukcję, niezbędne atesty bezpieczeństwa (homologacja ECE R 44/04 lub ECE R 44/03), 3 lub 5-cio punktowe pasy bezpieczeństwa. Przed zakupem przymierzmy go do naszego samochodu, by być pewnymi, że doskonale pasuje i swobodnie mieści się w samochodzie. Te same warunki powinny spełniać też foteliki przeznaczone dla większych dzieci.
Spacerki
Jazda wózkiem powinna być wielką przyjemnością zarówno dla dziecka jak i rodziców. Wózek powinien być więc stabilny, zwrotny, dostosowany do potrzeb rodziców. Zwróćmy jednak uwagę czy wyposażony jest w hamulce (najlepiej blokujące oba koła za pomocą jednej dźwigni) oraz w amortyzatory niwelujące wszelkie większe nierówności, na jakie napotkamy na swej drodze. Wózek powinien też szybko i łatwo się składać, jednak sprawdźmy, czy posiada odpowiednie blokady uniemożliwiające przypadkowe złożenie podczas jazdy. Wózki przeznaczone dla dzieci siedzących powinny być wyposażone w 3 lub 5-cio punktowe pasy bezpieczeństwa, chroniące malucha przed wypadnięciem z wózka.
Zabawa
Już od pierwszych tygodni maluch poznaje świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi, dlatego zadbajmy, by w jego najbliższym otoczeniu nie znajdowały się niebezpieczne, ostro zakończone przedmioty. Każda zabawka, przytulanka, karuzela powinna mieć atesty bezpieczeństwa, a jakość jej wykonania nie powinna budzić w rodzicach żadnych wątpliwości – nic nie powinno się pruć, odczepiać, odrywać. Podczas zabawy, niemowlaka najlepiej umieszczać na macie edukacyjnej, która nie tylko będzie ciekawa dla bobaska, ale też (szczególnie mata z bocznymi ograniczeniami) zabezpieczy go przed przemieszczeniem się na podłogę. Maluszka można też wkładać do specjalnego kojca, który dzięki bezpiecznym, miękkim ścianom zabezpieczy pierwsze, niezdarne próby wstawania bobaska.
Kąpiel
To codzienna, ale niezwykła przygoda. Aby pielęgnacja maluszka była bezpieczna, zadbajmy, by stojak, na którym umieścimy wanienkę był odpowiednio stabilny i upewnijmy się, że wszelkie akcesoria mamy pod ręką. Na rynku dostępne są też specjalne maty antypoślizgowe lub gąbki, które mogą ułatwić umieszczenie maluszka w wanience. Pamiętajmy, że wszelkie akcesoria pielęgnacyjne np. nożyczki powinny mieć zaokrąglone końce!
Ubranka
Wybierając odzież i bieliznę dla bobasa zwracajmy uwagę na jakość wykonania. Wszelkie zapięcia powinny być dobrze zamocowane, by podczas rozpinania nie popruły się czy przypadkiem nie oderwały. W takim wypadku mogą trafić do buzi dziecka stwarzając ryzyko zakrztuszenia. Ubranka dla najmłodszych powinny być wykonane z naturalnych materiałów, nie powinny mieć też zbędnych sznureczków, którymi dziecko niepostrzeżenie mogłoby owinąć sobie szyję.
Pokoik
Może ciężko w to uwierzyć, ale najwięcej niebezpieczeństw czyha na dziecko w jego własnym domu. Kiedy maluszek podejmuje pierwsze próby wstawania, a potem chodzenia zabezpieczmy wszelkie kanty mebli, szuflady, szafki. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu uchwytów meblowych (szczególne tych ostro zakończonych) oraz o usunięciu z zasięgu małych ciekawskich rączek wszelkich niebezpiecznych przedmiotów, szklanych dekoracji, chemikaliów, leków itp.
Niezwykle interesujące dla małego człowieczka będą też gniazdka elektryczne, dlatego zadbajmy również o ich zabezpieczenie (do kupienia w sklepach z artykułami dziecięcymi).
***
Tekst: Joanna Kelman