Witaj w domu!
Cisza, spokój, przytulny klimat to słowa klucze charakteryzujące pokoiki noworodków. Kolejne atrybuty to urocza kołyska, pluszowy miś, słodka pościel. Jednak dla rodziców planujących azyl dla maleństwa ta cukierkowo – landrynkowa estetyka stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego podczas zakupów naczelną zasadą powinna być eliminacja wszystkiego, co już na pierwszy rzut oka wydaje się niefunkcjonalne.
Kolorowo i wygodnie
Z reguły pierwsze tygodnie życia dziecko spędza w sypialni rodziców, dlatego trzeba zadbać o jej dobre zagospodarowanie, żeby wszyscy domownicy czuli się komfortowo w nowym otoczeniu. Na początku wystarczy zgromadzić najpotrzebniejsze mebelki czyli łóżeczko, przewijak, komodę, a pozostałe zakupy odłożyć na później. Taka kolejność pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków i zaoszczędzić sporo miejsca. Stojąc przed dylematem wyboru odpowiedniej kolorystyki, najlepiej zdecydować się na neutralne barwy elementów wyposażenia, ponieważ subtelnie wpiszą się w wystrój sypialni, a w samodzielnym pokoiku bez problemu będzie można dobrać do nich pozostałe elementy.
Złoty środek
Niebieski dla chłopczyka, a różowy dla dziewczynki? A może neutralny beżowy? Nie da się ukryć, że są to kolory stereotypowo kojarzone z noworodkami. Jednak planując pokoik dla najmłodszego członka rodziny należy sobie uświadomić, że jeśli nie lubi się tych odcieni, to wcale nie trzeba się na nie decydować! Na tym etapie najlepiej wybory uzależnić od własnych preferencji estetycznych, a gdy dziecko będzie starsze, pozwolić mu, aby samodzielnie zdecydowało o tonacji barwnej własnego pokoju. Wiadomo, że kolory mają wpływ na rozwój wyobraźni i kształtowania percepcji, dlatego od samego początku maleństwo powinno przebywać w otoczeniu odcieni przyjemnych dla oka. W tym wypadku dobrze jest zastosować grę kontrastów barwnych np. pomalować ściany na pastelowo, a przy wyborze reszty wyposażenia m. in. pościeli, zasłonek, dywanu zdecydować się na bardziej wyraziste kolory. Takie rozwiązanie oprócz tego, że nadaje ciekawy wygląd pomieszczeniu, to także pobudza najmłodszych do działania. Ponadto warto dostosować tonację barwną do temperamentu maluszka. Ciepłe odcienie są odpowiednie dla dzieci pogodnych, a zimne dobrze wpłyną na dzieci nerwowe, ponieważ uspokajają i wyciszają.
Przyjazne akcesoria
Bardzo ważnym elementem pokoju dziecięcego jest oświetlenie. Oprócz górnego światła niezbędne jest również punktowe. W tym wypadku bardzo funkcjonalna okaże się mała lampka nocna obok miejsca do przewijania lub łóżeczka. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie znajdowała się w zasięgu rączek dziecka, ponieważ mogłoby się o nią poparzyć.
Już od samego początku należy zadbać o to, żeby dziecko czuło się komfortowo nie tylko w swoim pokoju, ale również w całym domu. Dlatego warto zapoznać się z ofertą akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo. Choć zabezpieczenia jak blokady do szafek, nakładki na kanty, zakładki do kontaktów, osłony na kuchenki gazowe, maty antypoślizgowe wydają się niepozorne, to naprawdę minimalizują ryzyko ewentualnych wypadków.
Dwa światy
Często starsze dzieci nie akceptują młodszego rodzeństwa. Kiedy zazdrość o rodziców, jest dodatkowo motywowana świadomością, że będą musiały podzielić się pokojem z siostrzyczką lub braciszkiem, to niezliczone powody do złości i irytacji pojawiają się same. Można temu zaradzić angażując starsze dziecko do reorganizowania wnętrza. Pomimo początkowych obiekcji, potraktuje to jako świetną zabawę, a ponadto będzie czuło się bardzo potrzebne. Najlepiej, żeby samo zdecydowało, która część wspólnego pokoju będzie jego prywatnym azylem. Ponadto bez wątpienia ogromną radość sprawi mu udział we wszystkich zakupach począwszy od wyboru odpowiedniego łóżeczka dla maleństwa, a skończywszy na dodatkach. A gdy pierwsze lody zostaną przełamane, to do przyjaźni pomiędzy pociechami pozostanie już tylko krok.
Królestwo zabawek
Pokój dziecka powinien być pogodny i uporządkowany. Takie założenia można zrealizować wybierając meble dostosowane odpowiednio do potrzeb. Komoda z wygodnymi szufladami na ubranka to podstawa. Wygodny fotel będzie idealnym miejscem do karmienia i usypiania maleństwa. Szafka na kosmetyki sprawi, że będą miały swoje stałe miejsce, co pozwoli uniknąć wrażenia wiecznego nieporządku. A ponadto nie powinno zabraknąć również regałów, półek oraz pudełek na zabawki, które pozwolą zapanować nad nieustannie powiększającą się kolekcją dziecięcych skarbów.
Niestety podczas urządzania pokoju dla noworodka (zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko) nawet te najbardziej praktyczne i rozsądne przyszłe mamy, mogą ulec zakupowemu szaleństwu, które w przyszłości zaowocuje trudnym do ujarzmienia bałaganem. Choć trudno jest zwalczyć w sobie shoppingowe pokusy, to zakup zabawek powinien być ograniczony do minimum. Na początek wystarczą te, które tworzą komplet z mebelkami czyli miękka mata edukacyjna, karuzela i spiralka do zaplecenia wokół poręczy lub szczebelków łóżeczka. Absolutnie nie należy się obawiać, że dziecko nie będzie miało się czym bawić, bo grzechotki i pluszowe misie, na pewno przyniosą w prezencie dziadkowie, ciocie i wujkowie!
Dziecięce pokoje ciągle wzbogacają się o nowe drobiazgi i zabawki, dlatego nie może w nich zabraknąć półek oraz regałów, które ułatwią segregację skarbów, a także pomogą utrzymać porządek.