Dlaczego warto wprowadzać kaszki do diety niemowlęcia?
Właściwe komponowanie diety w pierwszych latach życia jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Czy wiesz, że produkty zbożowe m.in. w postaci kaszek to ważny element menu niemowlęcia, który rozpoczął przygodę z rozszerzaniem diety? Poznaj kilka powodów, dla których warto uwzględniać kaszki w codziennym jadłospisie małego smakosza.
Rozszerzanie diety krok po kroku
Młody organizm bardzo intensywnie się rozwija i ma inne wymagania żywieniowe niż organizm dorosłego człowieka. Po okresie wyłącznego karmienia niemowlęcia piersią, który zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinien trwać przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, przychodzi czas na urozmaicanie diety. Rozszerzanie jadłospisu powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia maluszka (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca)1. Jako pierwsze w diecie niemowlęcia powinny pojawić się warzywa, po ok. 2 tygodniach – owoce, a następnie produkty zbożowe w postaci kaszek, a także mięso, ryby i jaja.
Bezpieczny sposób na rozszerzanie diety niemowlęcia
Wybór żywności dla malucha spośród szerokiego asortymentu w sklepie może stanowić wyzwanie. Warto wtedy pamiętać, że produkty ogólnego spożycia takie jak płatki śniadaniowe nie są odpowiednie dla niemowlęcia. Ma to związek m.in. z jakością zbóż zawartych w takiej żywności, a także ilością soli. Dlatego warto sięgać po produkty zbożowe przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. kaszki i kleiki. Takie produkty podlegają rygorystycznym przepisom prawa dotyczącym jakości i bezpieczeństwa. Wskazanie wieku (np. po 8. miesiącu życia), które widoczne jest na etykiecie, pomaga rodzicom wybrać kaszkę dopasowaną do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.
Wartościowy posiłek na miarę potrzeb malucha
Kaszki dostarczają niezbędne witaminy i składniki mineralne, dzięki temu pomagają realizować zapotrzebowanie na te składniki odżywcze w codziennej diecie malucha. Porcja mlecznej kaszki BoboVita, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi dla dziecka pełnowartościowy posiłek. To odpowiednia kompozycja zbóż, mleka modyfikowanego w wielu pysznych owocowych smakach.
Kaszki pomagają niemowlęciu odkrywać nowe konsystencje
Umiejętność gryzienia kształtuje się do ukończenia 24. miesiąca życia dziecka, jednak największe możliwości nabywania tych kompetencji można zaobserwować między 6. a 10. miesiącem2. Kleiki i kaszki to produkty, których konsystencja ułatwia maluchom przechodzenie z diety płynnej – opartej o mleko mamy – na tę złożoną głównie z pokarmów stałych.
Dobry sposób na wprowadzenie do diety glutenu
Choć gluten jest popularnym alergenem, nie należy opóźniać wprowadzania go do diety niemowlęcia. Dodatkowo udowodniono, że czas, w którym pojawi się w jadłospisie, nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia celiakii3. Zgodnie ze stanowiskiem EFSA gluten można wprowadzać do diety dziecka w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca życia do ukończenia 12. miesiąca życia4. Kaszka manna, która powstaje z ziaren pszenicy, to dobry produkt, który ułatwi rozpoczęcie podawania maluchowi produktów zawierających gluten.
Wsparcie w budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych
Czy wiesz, że najbardziej otwarte na nowe smaki są niemowlęta w wieku 4-7 miesięcy?5 Dostarczanie produktów z różnych grup spożywczych, w tym zbóż i zapoznanie najmłodszych z ich smakami to ważny element budowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Na polskim rynku dostępne są kaszki, które zawierają różnorodne zboża. A zachęcanie do próbowania różnorodnych zbóż już w okresie wczesnego dzieciństwa zwiększa szansę na sięganie po nie w przyszłości – to dobry krok w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
Doskonałe na śniadanie, na kolację
Każdy rodzic wie, że śniadanie i pełny brzuszek dziecka przed snem są szczególnie ważne. Dlatego na te okazje warto sięgać po pyszne kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ. To delikatne zbożowe propozycje o łagodnym i pysznym smaku, które mają gładką konsystencję i są bez zbędnych dodatków6. Zawierają nawet 7 rodzajów zbóż, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso – to 100% zbóż i owoców naturalnego pochodzenia. Każda porcja kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ stanowi pełnowartościowy posiłek7, dopasowany do potrzeb maluszka. Ponadto, eksperci wymieniają kaszki jako przykład produktów zbożowych w diecie8.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.