Sucha skóra w ciąży – jak przywrócić jej równowagę?
W trakcie ciąży suchość i nadwrażliwość skóry to częsty problem. Zwiększona ilość estrogenów wpływa na spowolnienie pracy gruczołów łojowych, co znacznie osłabia warstwę lipidową naskórka. W efekcie czego nasza skóra staje się mniej odporna na czynniki zewnętrzne i szybciej traci nawilżenie, staje się przesuszona i łatwiej ulega podrażnieniom. Sprawdź, jak sobie z tym radzić.
Delikatnie oczyszczaj skórę
Sucha skóra wymaga delikatnego traktowania! Unikaj drażniących, odtłuszczających kosmetyków – np. toników bazujących na alkoholu. Stosuj formuły, które w swoim składzie zawierają składniki nawilżające i kojące skórę. Po umyciu nie trzyj skóry ręcznikiem, tylko delikatnie ją osusz. Ważne, aby oczyszczając nie osłabiać dodatkowo hydro-lipidowego płaszcza.
Fot. Silnie nawilżająca pianka do mycia twarzy FaceBoom Skin Dopamine
Zawarte w niej: betaina, pantenol sprawiają, że pianka działa bardzo delikatnie i koi podrażniania, a dzięki zawartości inuliny, która sprzyja rozwojowi przyjaznych bakterii i zapobiegając wzrostowi szkodliwych, kosmetyk wzmacnia także równowagę mikrobiomu.
Składniki aktywne: kwas hialuronowy, betaina, D-pantenol.
Zaprzyjaźń się z peelingami enzymatycznymi
Regularne złuszczanie skóry to niezbędny element pielęgnacji, również w przypadku cery suchej i nadreaktywnej. Złuszczenie martwych komórek naskórka to sposób na pobudzenie naturalnego procesu odnowy oraz ułatwienie przenikania w głąb skóry składników odżywczych i nawilżających, zawartych w aplikowanych na skórę kosmetykach. Jednak w przypadku skóry przesuszonej i podatnej na podrażnienia liczy się rodzaj peelingu – tutaj sprawdzi się delikatnie działający peeling enzymatyczny. Obecne w nim enzymy roślinne rozpuszczają keratynę, tym samym rozluźniają komórki naskórka, ułatwiając ich usunięcie i przyspieszając regenerację skóry.
Intensywnie nawilżaj
Sprawdzą się tutaj kosmetyki bogate w substancje wiążące wodę i zatrzymujące ją w głębszych partiach skóry, a także hamujące TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody. W składach szukaj takich składników jak: kwas hialuronowy, kolagen, betaina, skwalan, ale także wchodzących w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) mocznik i kwas mlekowy, czy trehaloza, które dodatkowo wzmacniają naturalne funkcje bariery ochronnej naskórka.
Zadbaj o poziom lipidów
Przesuszona skóra wymaga nie tylko nawilżenia, ale także regulacji gospodarki wodnotłuszczowej i odbudowy warstwy lipidowej skóry oraz stymulacji procesów regeneracyjnych. Zadbają o to kosmetyki bogate w: ceramidy, cholersterol, kwasy tłuszczowe, a także witaminy. Znajdziemy je w olejach roślinnych, np. oleju makadamia, oleju ze słodkich migdałów, oleju z awokado, oleju abisyńskim czy oleju babassu.
Zatroszcz się o równowagę mikrobiomu
Olbrzymią rolę w utrzymaniu dobrej kondycji skóry odgrywa również równowaga mikrobiomu. W jej zachowaniu pomogą Ci kosmetyki z prebiotykami i probiotykami, czyli dobroczynnymi szczepami bakterii i substancjami odżywczymi, stanowiącymi dla nich pożywkę. To dzięki nim skóra łatwiej zachowuje prawidłowy poziom nawilżenia i szybciej się regeneruje, wzmacnia się bariera ochronna naskórka i układ immunologiczny naszej skóry.
Trudno przewidzieć, jak zareaguje nasza skóra na zmiany zachodzące w trakcie ciąży, dlatego warto stosować kosmetyki z prostym i bezpiecznym składem. Niestety czasami nawet najbardziej bezpieczny składnik może wywołać uczulenie, dlatego im krótsza lista składników, tym mniejsze ryzyko alergii.
Suchość skóry może dotyczyć nie tylko twarzy, dbając o cerę nie zapomnijcie o intensywnym nawilżeniu i odżywienie całego ciała, w szczególności skóry piersi i brzucha.
Fot. Ujędrniające mleczko-oliwka przeciwko rozstępom
Jej wegańska formuła skutecznie pielęgnuje skórę – nawilża, odżywia oraz regeneruje. Przygotowuje skórę na zmiany zachodzące w czasie ciąży oraz pomaga odzyskać jej dobrą kondycję po porodzie lub w czasie wahań wagi ciała. Delikatny kokosowy zapach jest w 100% naturalny i wynika z zawartego w kosmetyku oleju kokosowego.
Składniki aktywne: olej kokosowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałow, inulina, wosk Candelilla, roślinny skwalan.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uniknąć rozstępów w ciąży przeczytaj także 3 wskazówki – jak zmniejszyć ryzyko rozstępów w ciąży! | DOBRA MAMA