W ciąży ciało kobiety się zmienia. Skóra na brzuchu może się rozciągać i nie tylko tracić elastyczność, ale przede wszystkim nierzadko pojawiają się na niej wówczas rozstępy. Hormony z kolei mogą wywoływać zmiany pigmentacyjne czy trądzik. Sięgając po preparaty, które mogą pomóc zniwelować niedoskonałości lub wręcz zapobiegać powstawaniu niektórych zmian, należy szczególną uwagę zwracać na skład takich kosmetyków, ponieważ nie wszystkie składniki mogą być stosowane w tym czasie. Jak dobrać kosmetyki w ciąży? Podpowiadamy.
Dobór kosmetyków do potrzeb kobiet w ciąży
Nie warto rezygnować ze stosowania kosmetyków w trakcie ciąży, ponieważ obecnie na rynku dostępne są bezpieczne preparaty, dedykowane przyszłym mamom. Dodatkowo w tym okresie kobiety często zmagają się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Dobierając kosmetyki, warto więc postawić na preparaty, które mają zapobiegać zmianom, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży, a więc różnego rodzaju balsamy czy olejki, mają przede wszystkim zapobiegać powstawaniu rozstępom i utracie elastyczności skóry. Z kolei produkty do twarzy stosowane przez kobiety w ciąży zazwyczaj mają złagodzić problemy takie jak trądzik, wysypka, przebarwienia czy rozszerzone naczynka, ale i pielęgnować skórę.
Jakich składników szukać w kosmetykach dla kobiet w ciąży?
Wybierając kosmetyki dla kobiet w ciąży, należy szczególną uwagę zwracać na ich skład. W tym okresie najlepiej stosować wyłącznie preparaty hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie. Muszą być więc pozbawione alergenów, substancji komedogennych i barwników.
Często takie produkty różnią się od tych standardowych kosmetyków składem, ponieważ nie wszystkie substancje aktywne są dozwolone w ciąży. W składzie preparatu, który można stosować w tym okresie, powinniśmy szukać przede wszystkim olejów, naturalnych humektantów, takich jak panteon czy alantoina oraz kwasu mlekowego. W takich produktach możemy znaleźć też witaminę C lub E.
Jakich kosmetyków nie można stosować w ciąży?
Kobiety w ciąży zawsze przed kupnem lub zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku powinny przeczytać jego skład. W tym okresie nie mogą stosować przede wszystkim preparatów, które zawierają retinoidy, czyli pochodne witaminy A, a więc na przykład retinol czy retinal, ponieważ mogą one powodować wady rozwojowe u płodu i zwiększać ryzyko poronienia.
W ciąży rekomenduje się odstawienie również kwasów glikolowego, migdałowego, azelainowego czy laktoobionowego. Należy też zrezygnować z kosmetyków, w których konserwantem jest triklosan. Również kwas salicylowy zwiększa ryzyko powikłań w ciąży. Wśród składników, których należy w tym okresie unikać, wymienia się też: parabeny, olejki eteryczne (zwłaszcza te mocno uczulające, czyli lawendowy, różany, pietruszkowy, rozmarynowy), kwasy AHA w wysokich stężeniach, naftalen, formaldehyd czy toluen.