Raczkowanie to kolejny etap w rozwoju dziecka, który wiąże się z wieloma zagrożeniami. Przede wszystkim trudno jest okrzesać energię malucha i jednocześnie zapewnić mu bezpieczną przestrzeń. Łóżeczka dla dzieci muszą być dopasowane do ich potrzeb, a szczebelki odpowiednio wysokie – maluchy mogą się tam bawić, nic nie zagraża ich życiu oraz zdrowiu, ale jak jeszcze dopasować dom do potrzeb nowego członka rodziny?
Co zrobić, żeby stworzyć bezpieczną przestrzeń dla raczkującego malucha?
Źle zorganizowana przestrzeń dla kilkumiesięcznego dziecka może skończyć się wieloma siniakami, otarciami, a nawet upadkami, które okażą się na tyle poważne, że konieczna będzie wizyta u lekarza. Z tego względu łóżeczka dla dzieci muszą być odpowiednio zabezpieczone, szczebelki podniesione, rodzice powinni także pamiętać o bramce na schodach oraz stoperach do drzwi. To tylko początek listy rzeczy do zrobienia.
Mobilny maluch jest ciekawy świata i nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie na niego czyhają. Dziecko wszystkiego dotyka, próbuje oraz podnosi. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o stopery do drzwi oraz listwy zabezpieczające, które ochronią dłonie dziecka przed przytrzaśnięciem i ogromnym bólem. W stoperach znajduje się piasek albo groch, a przyjemna w dotyku tkanina występująca po zewnętrznej stronie w żadnym stopniu nie zaszkodzi maluchowi. Możesz zdecydować się również na stopery z kauczuku – jeszcze lepiej zabezpieczają podłogę. Listwy do drzwi także zdają rezultat. Nie kosztują zbyt dużo, a do tego montaż jest bezproblemowy — to doskonały sposób na ochronę malutkich dłoni pociechy.
Jak zabezpieczyć schody oraz kontakty?
Upadek z wysokości może skończyć się tragicznie, dlatego należy mu za wszelką cenę zapobiegać. Jest to możliwe, dzięki bramce montowanej do ściany oraz zamykanej na zatrzask, którzy może zostać otwarty jedynie przez dorosłych. Bramki mogą być wykonane z naturalnego drewna albo plastiku – wybór powinien zostać uwarunkowany wyglądem Twojego domu czy mieszkania.
Bardzo ważne są także zaślepki wkładane do gniazdek elektrycznych. To gwarancja bezpieczeństwa oraz minimalizacja ryzyka porażenie malucha przez prąd elektryczny. Paluszki małego dziecka są wkładane w każdy otwór, dziurkę czy szparkę, a jak wiadomo kontaktów, w których płynie prąd elektryczny jest w domu całkiem sporo, dlatego należy je zabezpieczyć najlepiej jak to tylko możliwe.
Dobrze dobrane łóżeczka dla dzieci oraz zabezpieczenie ostrych krawędzi
Raczkujący maluch jest bardzo mobilny, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie łóżeczka dla dzieci. Szczebelki stanowiące barierę przed upadkiem muszą zostać podniesione na odpowiednią wysokość — to gwarancja bezpieczeństwa. Warto zadbać o zastosowanie dodatkowych osłonek, miękkich poduszeczek oraz zabawek sensorycznych – maluch może spędzać sporo czasu w łóżku, gdyż nie ma w nim zbyt wielu zagrożeń.
Meble stanowią potencjalne niebezpieczeństwo. Mowa o ostrych krawędziach, które występują zarówno w stolikach, jak i szafkach, regałach czy krzesłach. Najlepiej sprawdzą się gumowe osłonki, ale warto wziąć pod uwagę także taśmy piankowe. To niewielki wydatek i jednocześnie bezproblemowy montaż, a kiedy przestaną być już potrzebne, można je ściągnąć bez uszczerbku w wyglądzie mebli.
Raczkujące dziecko będzie zaglądać pod stoły, szafki, wyjmować wszystko z półek i wkładać do buzi. Ryzyko upadku szafki czy półki na malucha to poważne zagrożenie, dlatego trzeba je zabezpieczyć z należytą starannością. Nie trzeba wiercić otworów w ścianach – wystarczą plastikowe klipsy działające przy pomocy zasuwek oraz uchwytów. To blokada nie do pokonania.