Nasza planeta tonie w śmieciach, a my dalej produkujemy ich tony. Na szczęście niektórzy myślą przyszłościowo i starają się zadbać o ekologię. Wśród nich można wymienić wydawnictwo Muduko, które tworzy ekologiczne książeczki, układanki i gry. Nawet pudełka po grach i puzzlach są przystosowane do ponownego wykorzystania, bo na wewnętrznej stronie tekturowego opakowania znajdziemy zawsze dodatkowe zadanie, np. gra do samodzielnego uzupełnienia i pokolorowania, planer obserwacji przyrody albo miejsce do narysowania własnego portretu i określenia swojego aktualnego samopoczucia.
Jedną z najpopularniejszych zabawek z dzieciństwa są puzzle. Muduko poszło jednak o krok dalej i prócz „zwykłego” układania obrazka, dołożyli również całą fabułę i zadania do wykonania. Tak jest w EKOPUZLACH: Dzień w gospodarstwie (2+), Przygody w kosmosie (3+), Na budowie praca wre (3+), Spacer po lesie (3+). Ilustracje są wyraźne, pełne kolorów i słownictwa dostosowanego do wieku odbiorcy. Dwuletnie maluszki z chęcią będą naśladowały dźwięki wydawane przez zwierzęta w gospodarstwie, a starsze pójdą na spacer po lesie, wycieczkę w kosmosie lub obejrzą plac budowy z dostępnymi tam maszynami. Do puzzli są dołączone figurki alpaki i surykatki, których przygody znajdziemy w instrukcji i razem z nimi wykonamy różne zadania. Maluchy bardzo angażują się w wykonywanie kolejnych poleceń i przestawianie figurek po złożonej układance. Taka zabawa rozwija umiejętność opowiadania, wyobraźnię i rozszerza słownictwo, ale przede wszystkim sprawia dzieciom dużo przyjemności.
Takich edukacyjnych zabaw dla maluchów jest znacznie więcej! Już dwulatki mogą zmienić się w detektywów w grze „Znajdź coś”. Ich zadaniem jest odszukiwanie w pokoju przedmiotów o cechach wskazanych przez lupę, czyli np. czegoś twardego, kwadratowego, niebieskiego itp. Na początku mogą to zadanie wykonywać z dorosłym lub rodzeństwem, aby później już robić to samemu na coraz trudniejszych wariantach gry. W ten sposób maluch rozwija słownictwo, uczy się o cechach przedmiotów i lepiej poznaje otaczające go środowisko. Ta gra również jest w całości tekturowa i papierowa.
Najmłodsze dzieci uwielbiają składać różnie rzeczy, więc idealnym rozwiązaniem dla nich będą tekturynki, czyli gotowe do złożenia Pojazdy, Owady (i pająk) lub Dinozaury. Każdy znajdzie coś dla siebie, a podczas składania przećwiczy umiejętności motoryczne. Po złożeniu zabawki mamy wiele wariantów zabawy, które rozwijają między innymi rozumienie, słownictwo, koordynację słuchowo-ruchową i wiele więcej. Czasem więc nawet prosta układanka rozwija malucha wszechstronnie. Dlatego warto szukać ekologicznych i tym samym bezpiecznych gier i zabawek dla naszych dzieci i dbać nie tylko o ich bezpieczeństwo i zdrowie, ale też o naszą planetę.