Przegryzka, prowiant, małe co nieco, czy drobny smakołyk- jest wiele słów określających przekąskę. Słowo to często kojarzy się z czymś niezdrowym – paluszkami, słonymi chipsami czy z bogatymi w cukier batonikami z karmelem. Jednak obecnie na półkach sklepowych możemy znaleźć także bogaty wybór zdrowych przekąsek, bez dodatku niepotrzebnego cukru, konserwantów i sztucznych barwników. Tego typu przekąski możesz bezpiecznie podać swojej rodzinie. Jeżeli Tobie to słowo kojarzy się podawaniem dziecku paluszków, chipsów czy batona z karmelem, zachodzisz w głowę jaką przekąskę podać dziecku na spacerze, aby była najlepsza dla niego, Helpa nadchodzi z pomocą.
Czym właściwie taka przekąska jest?
Przekąska jest produktem spożywanym dla zaspokojenia głodu między głównymi posiłkami. Tak zwany snacking, czyli jedzenie przekąsek, jest coraz popularniejszym sposobem odżywiania. Niestety, kojarzony jest najczęściej z niezdrowymi produktami, pełnymi tłuszczu, cukru i soli, pod wieloma postaciami. Takie przekąski mogą nadmiernie obciążać rozwijający się układ pokarmowy dziecka i utrudniać jego prawidłowe działanie.
Czy oznacza to, że powinniśmy z nich rezygnować?
Niekoniecznie – przekąski mogą być zarówno pysznym jak i zdrowym uzupełnieniem diety. Należy pamiętać, żeby nie podawać dziecku przekąsek w zbyt dużych ilościach, ponieważ spowoduje to brak odczuwania głodu i sytości, a co za tym idzie, nie spożywanie innych posiłków głównych, jak na przykład obiadu.
„-Moje dziecko nie chce jeść obiadu,
– A coś jadło wcześniej?
-Nieee, nic konkretnego, tylko kilka biszkopcików, mus w tubce, i chrupki.
-A no to mu się nie dziwię, też bym nie zjadła”
Brzmi znajomo?
Kiedy podawać dziecku przekąski?
Im później tym lepiej. Podawanie przekąsek między posiłkami może negatywnie wpływać na apetyt. Dlatego istotna jest ich ilość, jakość, jak i czas podania.
A co o tym myślą dietetycy?
Przekąski są wpisane w schemat prawidłowej diety – są nimi drugie śniadanie i podwieczorek. To mniejsze posiłki w ciągu dnia, które mają na celu podtrzymanie naszej sytości do kolejnego posiłku. Warto zadbać, żeby były one odpowiednio zbilansowane i dostosowane do wieku i zapotrzebowania. – mówi Anna Różyk, dietetyk.
Liczba dzieci i młodzieży spożywających przekąski stale rośnie. Są one znaczną częścią ich diety, dostarczają od 20-30% całodziennej energii (czyli takie przekąski mogą sięgać nawet ponad 400 kcal). Najczęściej są to słone i słodkie przekąski.
Dlaczego przekąski są ważne?
Pokazując dzieciom dobre wybory, zwiększamy szanse na późniejsze lepsze decyzje oraz budowanie świadomości żywieniowej – a ta jest kluczowa w budowaniu dobrych nawyków żywieniowych.
Dlaczego ważne jest uczenie dzieci, by sięgały po zdrowe jedzenie zawsze, gdy mają ochotę coś przegryźć?
- Nasze wybory wpływają na nasze samopoczucie
- Aby zdrowo i prawidłowo rosły
- Aby nie podjadały w nocy
- Aby budowały dobre relacje z jedzeniem
- Aby pokazać dzieciom, że zdrowa zbilansowana dieta może oznaczać pyszną kolorową przygodę
- dzieci przyzwyczajone w domu do zdrowych produktów, będą je częściej i chętniej wybierać poza domem.
Wiemy jak wygląda życie codziennie z dziećmi. Nie zawsze, ba nawet bardzo często nie ma czasu na przygotowanie dla niego pysznej, kolorowej, przepełnionej witaminami sałatki owocowej. Dlatego jeżeli nawet damy mu kieszonkowe na przekąski do szkoły, jest szansa, że sięgnie po zdrowszy lepszy wybór. Nie oszukujmy się- nie jesteśmy w stanie kontrolować w 100% spożywanych przez dziecko przekąsek. Tak więc pokazywanie, opowiadanie, oswajanie będzie dla niego drogowskazem podczas samodzielnych decyzji w sklepie.
Jakie przekąski są dobrym pomysłem? Co wybierać i na co zwracać uwagę?
Jak wiemy, podjadanie między posiłkami jest często nieuniknione, dlatego tym bardziej warto zadbać, aby takie przekąski były zdrowe i smaczne. Postarajmy się mieć zawsze pod ręką jakieś zdrowe smakołyki, dzięki czemu unikniemy sięgania po słodycze. A oto nasze propozycje na zdrowe przekąski:
- warzywa – słupki, kostka, plasterki, starte na tarce, gotowane, pieczone, surowe – możliwości jest mnóstwo, staraj się oswajać dziecko z warzywami, nawet jeżeli na początku nie sięgnie po nie chętnie- daj mu czas, aby się przekonało do tych zdrowych kolorowych kształtów.
- Owoce – zarówno te świeże, jak i suszone. Dla tych młodszych dzieci lepszym wyborem będą miękkie owoce. U starszych można poeksperymentować, np. podając suszone owoce (pamiętaj o czytaniu ich składu!)
- Koktajle – czyli pożywna alternatywa, w której przemycanie produktów lubianych jak i tych mniej lubianych jest dozwolone, a nawet wskazane
- Pestki, nasiona, i orzechy – bogactwo jakie się w nich znajduje, jest niewątpliwie ważnym elementem rozwoju młodego mózgu. Wpływają na koncentrację, proces uczenia się czy zapamiętywania
- jogurty – dobre źródło wapnia oraz białka. Można podawać na wiele sposobów, np z Łyżkami Smaku od Helpa
- Batony – ale nie byle jakie! Takie, które w swoim składzie zawierają naturalne pełnowartościowe składniki. Zajmują mało miejsca i są dobrym zastrzykiem energii podczas niejednego spaceru czy wycieczki rowerowej.
A co, jeżeli potrzebujemy szybkiej przekąski?
Rynek oprócz wszystkich kolorowych, nic niewartych produktów oferuje wiele naprawdę dobrych. Najważniejszy jest więc właściwy wybór.
Za taki wybór uznajemy Bio Batony Bakaliowo-zbożowe firmy Helpa.
Dlaczego batony Helpa to dobry produkt dla dziecka?
Bio Batony to przekąska bez dodatku cukru – oparta o słodycz daktyli, energię zbóż i bogactwo orzechów, z dodatkiem aromatycznych liofilizowanych owoców.
100% naturalnych składników i nic więcej!
Baton sprawdzi się idealnie na wycieczce, w szkole i zawsze wtedy, gdy potrzebujesz zdrowego zastrzyku energii bez dodatku cukru!
ZBOŻA EKSPANDOWANE + OWOCE SUSZONE + ORZECHY + OWOCE LIOFILIZOWANE = BIO BATONY HELPA
Co wyróżnia Bio Batony?
Są one produkowane z dodatkiem owoców liofilizowanych, oraz ekspandowanych zbóż a użycie certyfikowanych ekologicznych składników, sprawia, że są wolne od pozostałości środków ochrony roślin a pełne naturalnych wartości odżywczych.
I jeżeli zahaczyliśmy o temat batonów, a więc tzw. Szybkich, łatwo dostępnych przekąsek. Jak mieć pewność, aby taki kupny produkt był dobry?
-czytaj skład
-zwróć uwagę na ilość tłuszczu, cukru w danym produkcie
-i jeszcze raz czytaj skład
- jeżeli jakakolwiek wątpliwość pojawi się w Twojej głowie, upewnij nie czy to dobry produkt. Jeżeli nie, odłóż go na półkę i weź następny. W obecnych czasach, wybór jest tak różnorodny, więc śmiało można powiedzieć, że znajdziemy dla siebie dobry produkt.
- Czytanie składu zajmuje chwilkę, a co zyskujemy? Pewność, że wybraliśmy pełnowartościowy produkt. Zrezygnujmy z tych kolorowych, sztucznych przekąsek. Znajdźmy w gąszczu półek produkty z tzw. Czystymi etykietami – dzięki nim zadowolimy małe brzuszki naszych dzieci i nas samym.
Pamiętajcie, przekąski mogą być nie tylko pyszną, ale i zdrową przekąską.