Atopowe zapalenie skóry to przypadłość przewlekła, o złożonych przyczynach. Ma podłoże genetyczne i może być dziedziczna (jeśli w dzieciństwie cierpiał na nią jeden z rodziców, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów u maluszka sięga 40-50%, jeśli dwoje – nawet 80%). Na jej przebieg wpływ mają zarówno czynniki środowiskowe, jak i immunologiczne. Częściej występuje u dzieci ze skłonnością do alergii. Uważa się, że problem atopowego zapalenia skóry dotyczy co piątego dziecka. Niestety nie ma lekarstwa na tę przypadłość, ale właściwa pielęgnacja może znacznie złagodzić przebieg AZS i skrócić czas zaostrzenia.
Atopowe zapalenie skóry przebiega bowiem dwufazowo – wyróżnia się fazę remisji oraz nawroty zaostrzeń. W fazie remisji skóra atopowa jest sucha i skłonna do podrażnień. W fazie aktywnej, która może trwać nawet kilka tygodni, pojawia się stan zapalny. Towarzyszy mu świąd, nasilający się zwłaszcza wieczorem, który bywa tak uporczywy, że uniemożliwia sen. Na ciele można zaobserwować zmiany skórne, takie jak silne zaczerwienienia, grudki i pęcherzyki – szybko dochodzi do ich zaognień, m. in. z powodu drapania, co tylko nasila infekcję, powodując dalsze uszkodzenia skóry. W ostrym przebiegu mogą pojawić się także zmiany skórne z ropną treścią, wydzielina może tworzyć strupki.
Pielęgnacja skóry atopowej w okresie zaostrzeń
Właściwa pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w walce z AZS. W tym celu niezbędne są emolienty, czyli specjalne kosmetyki do skóry atopowej. Ich zadaniem jest uzupełnienie poziomu lipidów, natłuszczenie, nawilżenie oraz złagodzenie podrażnień skóry. Używane regularnie pomogą zredukować częstotliwość i nasilenie nawrotów wyprysku atopowego. Co ważne, emolienty stosujemy zarówno w fazie zaostrzeń, jak i remisji.
Ważna kąpiel
Kąpiel to ważny element pielęgnacji skóry atopowej. Powinna być dosyć krótka (do 10 minut). Najlepiej, aby temperatura wody nie przekraczała 36˚C. Do wanienki wlej dwie-trzy nakrętki olejku do kąpieli, który zalecany jest szczególnie w przypadku intensywnie zaczerwienionej i ściągniętej skóry. Aby uzyskać optymalną skuteczność w uzupełnianiu niedoboru lipidów, nie spłukuj go na koniec z ciała dziecka. Poza podstawowymi składnikami gamy produktów STELATOPA®, olejek zawiera działający kojąco olej z rumianku rzymskiego oraz olej z awokado. Po kąpieli skóra będzie ukojona, odżywiona i bardziej miękka. Znacznie zmniejszy się także dokuczliwe uczucie świądu i ściągnięcia, a to z pewnością ułatwi maluszkowi zasypianie.
Do kąpieli stosuj także krem myjący STELATOPIA® z destylatem oleju słonecznikowego, który podczas mycia tworzy bardzo delikatna piankę. Praktyczne opakowanie z pompką zapewnia nie tylko wygodę, lecz także higienę, co jest niezwykle ważne podczas pielęgnacji skóry atopowej. Krem posiada ultrałagodną bazę myjącą bez zawartości mydła, dzięki czemu bezpiecznie oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia.
Po kąpieli owiń maluszka w miękki ręcznik i na jeszcze wilgotną skórę nałóż krem emolient lub balsam. Obecny w nich destylat oleju słonecznikowego to aktywny składnik opracowany przez Laboratoires Expanscience, który stymuluje produkcję brakujących lipidów. Produkty te nie zawierają substancji zapachowych, są hipoalergiczne, bezpieczne już od pierwszych dni życia dziecka. Nadają miękkość i koją nawet skrajnie wysuszoną skórę, poprawiając komfort. Ciało maluszka natłuszczaj nawet trzy razy dziennie.