Okres ciąży i przywitanie maluszka są często jednym z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Jest to czas na zmiany, skupienie się na nowym członku rodziny, czas na budowanie więzi. Pojawia się również chęć powrotu do formy sprzed ciąży, zadbania o własne ciało czy zwyczajna potrzeba ruchu.
ZAWSZE RAZEM
Warto wtedy pomyśleć o jodze jako o kompleksowej formie, łączącej ćwiczenia fizyczne z oddechowymi, przynoszącej relaks i odprężenie. Dobrze jest wcześniej poczytać i przemyśleć, która joga jest nam w danej chwili potrzebna – czy dynamiczna, dostarczająca dużo ruchu, a może spokojniejsza, przynosząca ukojenie dla głowy? Ciekawą formą jogi są zajęcia dla mam i bobasów, które pozwalają mamie na ćwiczenia bez potrzeby rozstawania się z maluszkiem. Idealnie, jeśli w miejscu praktyki można karmić czy przewijać. Zajęcia jogi mogą stać się tymi pierwszymi zajęciami, które mama wykonuje wspólnie z dzieckiem, masując je, podnosząc, kołysząc, jednocześnie wzmacniając swoje ciało. W trakcie zajęć połączony jest kontakt wzrokowy, dotykowy, werbalny.
W RYTMIE DZIECKA
Zajęcia w grupie dla mam i bobasów mają szczególną formę, nie podlegają bowiem rutynie asan, lecz potrzebom bobasów. Każde dziecko ma swój rytm dnia i bywa, że trzeba nakarmić maleństwo, utulić je bądź zmienić pieluszkę. Nie przeszkadza to w prowadzeniu zajęć, a wręcz nadaje im urok i charakter. Zajęcia w grupie pozwalają również bobasom na kontakt z rówieśnikami, a mamom na nawiązanie nowych znajomości i wymianę doświadczeń.
W DOMOWYM ZACISZU
Jeśli w twojej okolicy nie ma zajęć tego rodzaju, możesz praktykować w domu. Potrzebny do tego będzie wolny czas oraz mata do ćwiczeń. Jeśli nie masz takiej maty, możesz z powodzeniem użyć koca. Włącz spokojną muzykę. Usiądź wygodnie, ułóż swoje dziecko tuż przed sobą, weź głęboki wdech nosem i długi wydech zrób również nosem. Powtórz kilka razy – to pozwoli rozluźnić napięcie w ciele i uspokoić umysł. Rozpocznij praktykę od masażu swojego dziecka – metodą Shantala.
Ćwiczenia i pozycje, które pomogą wzmocnić kręgosłup, rozluźnić odcinek lędźwiowy i wzmocnić mięśnie brzucha.
1. Pavanmuktasana I – pozycja uwalniająca gazy – wzmacnia mięśnie brzucha, masuje jelita. Przy wykonywaniu tej asany należy zwrócić uwagę na mięśnie szyi. Połóż się na plecach, zegnij kolana i unieś stopy, układając je równolegle do podłogi, w jednej linii z kolanami. Ułóż dziecko wygodnie na nogach. Weź głęboki wdech i unieś głowę, kierując brodę w stronę kolan. Trzymaj pozycję przez kilka spokojnych oddechów i na wydechu opuść głowę. Powtórz pozycję 5 razy. Jeśli w czasie wykonywania pozycji zaczniesz odczuwać ból w odcinku szyjnym, opuść głowę, odpocznij, weź kilka oddechów i na wdechu wróć do pozycji. Brzuch i plecy przez cały czas są rozluźnione.
2. Pavanmuktasana II – w tej pozycji zamiast trzymać kolana i stopy w górze, przyciągnij je do klatki piersiowej. To pozwoli na głębszy masaż twoich jelit. Weź głęboki wdech i unieś głowę. Powtórz sekwencję jak w powyższej pozycji.
3. Setu Bandha Sarvangasana – pozycja mostka. Pozycja ta wzmacnia twoje uda, pośladki, mięśnie brzucha i pleców. Pozwala na głębokie wyciągnięcie kręgosłupa. Dodaje energii na cały dzień. Połóż się na plecach, zegnij kolana. Ułóż stopy tak, by pięty były w jednej linii z kolanami. Ułóż dziecko wygodnie na twoim brzuchu. Z głębokim wdechem unieś biodra i przesuń stopy o krok
do przodu. Oddychaj swobodnie. Trzymaj pozycję przez min. 5 oddechów. Powtórz asanę 5 razy.
Do aktywnej praktyki jogi można przystąpić po około dwóch miesiącach od połogu.
Mandala Art & Yoga Studio, Wrocław, www.mandala.wroc.pl