Przewijanie malucha to jedna z najczęściej wykonywanych czynności przez młodych rodziców. Zanim jednak nabiorą wprawy powinni poznać podstawy tej szczególnej pielęgnacji.
Częstotliwość
U noworodka należy zmieniać pieluchę do 10 razy na dobę i w miarę potrzeby, bez względu na rodzaj pieluchy. U niemowląt i małych dzieci pieluchy sprawdzaj regularnie i zmieniaj według potrzeb.
Miejsce
Do pielęgnacji i przewijania dziecka najlepiej wybrać stałe miejsce. Pamiętajmy też o utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomieszczenia, tzn. pomiędzy 22-24 st. C. Przygotujmy wcześniej nieprzemakalny materacyk, pojemnik na brudne pieluchy, krem przeciw odparzeniom, czyste pieluchy. Warto mieć pod ręką również paczkę chusteczek nawilżanych lub wodę i gazik do przemywania dziecka oraz czyste ubranko na wypadek „awarii”.
Zmiana pieluszki krok po kroku
Kiedy musisz zmienić dziecku pieluszkę, połóż je na przygotowanym podkładzie lub przewijaku podtrzymując jedną ręką głowę i barki, a drugą plecy. Pamiętaj, by nie podnosić dziecka za nogi, gdyż w ten sposób można uszkodzić staw biodrowy. Wszystkie ruchy wykonuj delikatnie, ale w sposób zdecydowany, ponieważ maluch wyczuwa niepokój. Podczas przewijania nie zdejmuj pieluszki od razu, bo dziecko może zacząć siusiać. Po odpięciu pieluchy czystym rogiem usuń większe resztki kału z pupy, a dopiero potem oczyść te okolice chusteczkami. Kał usuń łapiąc dziecko za uda i przygnij je do brzucha. Następnie obróć malucha na bok i usuń kupę z pupy, ewentualnie pleców. Oczyszczenie musi być dokładne, gdyż zeschnięte resztki kału mogą powodować podrażnienia a nawet infekcje. Delikatnie unieś pupę malucha, lub przekręć na bok i wsuń czystą, rozłożoną pieluszkę między nóżki. Następnie opuść pupę dziecka i przykryj przednią stroną pieluchy. Zapnij za pomocą rzepów. Pieluszki muszą być zapięte dokładnie, ale nie za ciasno, by nie krępowały ruchów dziecka. W przypadku, gdy kikut pępowiny jeszcze nie odpadł, nie zakrywaj go. Żeby użyć pieluchę tetrową, złóż ją na 4, następnie w poprzek na pół. Tak przygotowaną podłóż pod pośladki noworodka. Następnie załóż majtki z nieprzemakalnego materiału.
Uwaga odparzenia!
Zbyt rzadka zmiana pieluch lub przegrzanie może doprowadzić do odparzeń. Najczęściej występuje zaczerwienienie, skóra wokół odbytu jest podrażniona i zmacerowana. Dziecko jest niespokojne. W miarę możliwości „wietrz pupę” maleństwa. Każdorazowo myj i dokładnie osuszaj skórę dziecka. Stosuj preparaty zawierające lanolinę, która chroni przed czynnikami drażniącymi oraz pantenol, który przyspiesza gojenie ran. W przypadku braku poprawy skonsultuj się z lekarzem.
Pielęgnacja
U chłopców pielęgnacja nie powinna sprawiać trudności – powinniśmy pamiętać o nie zsuwaniu napletka w trakcie kąpieli. U dziewczynek przede wszystkim pamiętajmy, aby pielęgnacja odbywała się zawsze w kierunku z góry do dołu, czyli w stronę odbytu, tak by bakterie z pupy nie dostały się do pochwy. Wszystkie czynności należy wykonywać bardzo delikatnie ale zdecydowanie. Warto pamiętać o bardzo dokładnym osuszaniu wszystkich fałdek i smarowaniu pupy dziecka preparatami przeznaczonymi do ich pielęgnacji. Ale nie przesadzaj z kosmetykami. Stosuj atestowane produkty dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Zaopatrz się w krem przeciw odparzeniom, emulsje natłuszczające dla noworodków, środek przyspieszający gojenie kikuta pępowiny, płyn do kąpieli, chusteczki nawilżane. W przypadku pielęgnacji dziewczynek nie należy używać zasypek, gdyż mogą podrażniać pochwę, zlepiając się w grudki, powodując świąd i pieczenie. Każde niepokojące objawy, jak wysypka czy podrażnienie, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Jaka pieluszka?
Na rynku dostępne są różne rodzaje pieluszek. Każdy powinien znaleźć produkt, który będzie mu odpowiadał w zależności od przyzwyczajeń, poglądów czy możliwości finansowych.
Pieluszki jednorazowe – wciąż najpopularniejsze, jak sama nazwa wskazuje, nie nadają się do ponownego użycia. Są wygodne w użyciu i ogólnie dostępne. Pamiętajmy o wyborze odpowiedniego rozmiaru, aby zbytnio nie uciskały malucha.
Wybierając tetrę zwracajmy uwagę na sam materiał. Im grubsza tetra, tym lepsze ma właściwości wchłaniające. Są one naturalne, ekologiczne. Można je wykorzystać również podczas kąpieli i pielęgnacji dziecka. Należy kupić odpowiednią ilość – min. 40 sztuk.
Pieluszki wielorazowe również ekologiczne i naturalne. Różnią się od pieluszek tetrowych zaawansowaniem technologicznym i łatwością użycia. Można je kupować z podziałem na rozmiary lub pieluchy, które rosną wraz z dzieckiem tak zwane „one size”. W przypadku pieluszek wielorazowych mamy do wyboru kilka opcji – „pokety” czyli pieluszki z kieszenią – składają się z dwóch warstw uszytych najczęściej z mikropolaru, pomiędzy które wkłada się wkładkę chłonną (np. z konopi, bawełny, bambusa). Pieluszki AIO (all in one) różnią się od pocketa tym, że wkładka wszyta jest na stałe. W obsłudze przypominają pieluchy jednorazowe. Pieluszki formowane to pieluchy wykonane z naturalnych materiałów, na które nakłada się specjalny otulacz chroniący przed zamoczeniem.
Decydując się na pieluchy wielorazowe, podobnie jak w przypadku pieluch tetrowych należy pamiętać o zakupie ich większej ilości.
***
Tekst: Magdalena Stokłosa, Położna współpracująca ze Szkołą Rodzenia w Poliklinice Doktora Bessera, www.besser.pl