Narodziny dziecka są jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety i mężczyzny, dlatego warto zadbać o prawidłowy rozwój dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Chcemy, aby nasze dzieci rodziły się najwspanialsze i najzdrowsze, więc natura stwarza nam szansę, dając dziewięć miesięcy czasu na podjęcie działań na rzecz świadomego przygotowania się do porodu, połogu i opieki nad maleństwem.
Wiedza to podstawa
Współcześni rodzice coraz bardziej aktywnie i świadomie przygotowują się do swojej nowej życiowej roli. Wykorzystują wszystkie dostępne na rynku środki przekazu informacji dla ciężarnych i młodych mam, szukają informacji w książkach, poradnikach, czasopismach, forach internetowych, pytają swoich najbliższych i znajomych, którym urodziło się dziecko. Gromadząc odpowiedzi i wskazówki, tworzą bazę cennych informacji pomocnych do wypełnienia zadań rodzicielskich.
Do szkoły marsz!
Skarbnicę wiedzy o ciąży, porodzie, połogu, pielęgnacji i rozwoju dziecka tworzą też Szkoły Rodzenia, gdzie teoria łączy się z praktyką a niepowtarzalny klimat spotkań stwarza atmosferę pełną magii i oczekiwania na cud narodzin, jako na coś najpiękniejszego w życiu człowieka. Czynne uczestnictwo w zajęciach stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu z całym zespołem profesjonalistów (położną, ginekologiem, pediatrą, psychologiem, dietetykiem i fizjoterapeutą). Zanim jednak zdecydujesz się, na uczestnictwo w zajęciach konkretnej Szkoły Rodzenia, zasięgnij opinii wśród znajomych lub zapytaj swoją położną rodzinną. Każda szkoła ma swój indywidualny program, który realizuje, choć tematyka zajęć będzie podobna w każdej z tych instytucji, to jednak ilość spotkań, liczba uczestników przewidziana w ramach czasu trwania jednego kursu, zakres tematyki dotyczącej przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem oraz wyposażenie pomieszczeń i sposób prowadzenia zajęć w każdej ze szkół będą się od siebie różniły.
Po pomoc do położnej
Uzupełnieniem zajęć w Szkole Rodzenia powinna być indywidualna forma przygotowania do porodu i rodzicielstwa świadczona przez położne środowiskowo-rodzinne. Są to wykwalifikowane osoby, obejmujące kobietę i jej rodzinę wsparciem, edukacją oraz pomocą medyczną. Znane w środowisku są głównie z opieki nad noworodkiem i matką w połogu – a szkoda, jest to zaledwie mały wycinek ich pracy, którą wykonują. Położne posiadają duży potencjał wiedzy, którą obecnie, według najnowszych standardów opieki okołoporodowej, mogą uruchomić na rzecz edukacji kobiet w ciąży i ich rodzin. Zgodnie z najnowszymi standardami opieki okołoporodowej osoba sprawująca opiekę nad kobietą w ciąży – najczęściej w naszym kraju jest to lekarz – ma obowiązek skierować ją w okresie pomiędzy 21-26 tygodniem ciąży do położnej podstawowej opieki zdrowotnej w celu objęcia ją opieką przedporodową w formie edukacji indywidualnych lub grupowych. Nawiązanie kontaktu z położną środowiskową już w okresie ciąży, powinno być dla rodziców ważne, ponieważ prawdopodobnie będzie to osoba, która odwiedzi was również po porodzie w ramach wizyt patronażowych realizowanych u mamy i dziecka. Warto zatem dopełnić starań aby do niej dotrzeć jak najwcześniej i wspólnie poznać siebie i swoje oczekiwania.
Zaplanujcie poród!
Według najnowszych standardów opieki okołoporodowej personel medyczny powinien postępować zgodnie z wcześniej opracowanym przez rodzącą i jej partnera planem porodu i uszanować ich wybory. Kobieta rodząca i jej partner powinni jednak wykazać się elastycznością i dopuścić możliwość weryfikacji swoich wcześniejszych ustaleń, ponieważ na każdym etapie ciąży i porodu mogą wystąpić nieprzewidziane komplikacje będące przyczyną zmiany wcześniej ustalonych planów. W razie wystąpienia takich sytuacji, poproście lekarza, położną aby wyjaśnili dlaczego pewne czynności, których chcieliście uniknąć są jednak podejmowane – jaki jest ich cel i zasadność? Jeżeli korzyści zdrowotne dla matki i dziecka będą uzasadnione, zostawcie ostateczną decyzję lekarzowi i położnej na sali porodowej.
Czy golenie krocza to konieczność?
Golenie krocza na całej jego powierzchni obecnie wykonywane jest rzadko, stosuje się je w momencie cięcia cesarskiego, aby dobrze uwidocznić pole operacyjne. Podczas porodu fizjologicznego warto zastosować golenie w miejscu nacięcia i szycia krocza, lepiej wówczas goi się rana. Jeżeli zabieg ten budzi w Tobie lęk, możesz w domu sama usunąć owłosienie za pomocą jednorazowej maszynki do golenia. W przypadku, kiedy nie potrafisz tego zrobić sama, poproś o pomoc partnera. Pamiętaj, że jest to czynność, którą wykonuje również położna na sali porodowej i nie musisz się wcześniej sama tym martwić. Spakuj jednorazową maszynkę do golenia i zabierz go ze sobą na porodówkę.
Lewatywa – obowiązek czy dobrowolny wybór?
Dzisiaj na szczęście żaden z zabiegów medycznych, do których zaliczamy między innymi lewatywę, nie jest już obowiązkiem, najpierw musimy wyrazić na niego zgodę, więc w tym momencie staje się dobrowolnym wyborem. Pamiętaj, że lewatywa może być wykonana na Twoje życzenie, jej zadaniem jest zapewnić komfort Tobie podczas porodu. Lewatywa przyspiesza akcję porodową, opróżnia jelito grube z mas kałowych, zapobiega oddawaniu stolca podczas porodu, co może być jednym z głównych argumentów, że warto się na nią zdecydować. Możesz do porodu zabrać swoją lewatywę, można ją kupić w aptece – nazywa się Enema. Poproś położną na sali porodowej, aby ci ją zaaplikowała.
Czynne uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu z zespołem różnych specjalistów.
***
Tekst: Joanna Wachowska, położna środowiskowo–rodzinna. Szkoła Rodzenia „Klub Świadomego Rodzica” przy NZOZ „Medis+” w Piekarach Śląskich. www.medisplus.pl