Duże piersi już dawno przestały być problemem i przyczyną kompleksów. Wręcz przeciwnie, to powód do dumy. O biust w rozmiarze XXL trzeba tylko odpowiednio zadbać.
Podstawą jest dobrze dopasowany biustonosz, który nie tylko podtrzyma piersi, ale również ładnie je wyeksponuje i, co najważniejsze, będzie wygodny. Należy pamiętać, że źle dobrany stanik może zaszkodzić zdrowiu, nie wspominając o walorach estetycznych. Ma to szczególne znaczenie dla pań z dużym biustem, który jest ciężki, przez co stanowi większe obciążenie dla kręgosłupa, ramion i karku. Częstą przyczyną bólów tych partii ciała u kobiet jest właśnie źle dopasowany biustonosz. Inne dolegliwości, które mogą być związane z nieodpowiednio dobranym stanikiem, to m.in. bóle głowy, utrata jędrności piersi, obtarcia, siniaki lub bóle żołądka spowodowane uciskiem taśmy dolnej. Dlatego niezależnie od tego, czy potrzebujemy biustonosza do zadań specjalnych (ciążowego, do karmienia lub sportowego) czy normalnej bielizny dziennej, należy pamiętać o kilku zasadach prawidłowego doboru. Każdy z podanych punktów jest tak samo ważny, a jego waga wzrasta wraz z powiększaniem się rozmiaru miseczki.
Na szczęście, kupienie dobrego biustonosza to żaden problem. Trzeba zdać się na wykwalifikowany personel profesjonalnego sklepu z bielizną. Należy zapamiętać, że biustonosz wybieramy w zależności od aktualnych potrzeb. Mają one różne kroje, które odpowiednio podtrzymają duży biust. Na przykład biustonosz do karmienia musi mieć odpinane miseczki i podpory biustu, które utrzymają ciężkie piersi, natomiast modele sportowe są tak skonstruowane, aby redukować ruch biustu podczas aktywności.
Pamiętajmy, że piersi zmieniają się z bardzo wielu przyczyn (ciąża, utrata wagi, terapia hormonalna), w związku z czym raz na jakiś czas warto sprawdzić, jaki rozmiar biustonosza będzie idealny. Obecnie mamy możliwość wybierania spośród bielizny w różnych kolorach i krojach. Także przy większym rozmiarze można kupić seksowny, koronkowy biustonosz, który jednocześnie zatroszczy się o piersi. Pamiętajmy, że biust XXL nie jest żadnym problemem i tylko od nas zależy, jak o niego zadbamy.
Zasady doboru biustonosza
1. Miseczki nie mogą być za małe ani za duże. W pierwszym przypadku piersi będą „wylewać się” z biustonosza, co po pierwsze nieestetycznie wygląda, a po drugie uciska je, zostawiając niejednokrotnie bolesne ślady na skórze. Z kolei zbyt duże miseczki nie podtrzymają biustu prawidłowo.
2. Taśma dolna. Ma ona wielkie znaczenie, ponieważ to przede wszystkim ona odpowiada za dobre podtrzymanie piersi. Powinna dobrze, dosyć ściśle przylegać do ciała – nie być zbyt luźna ani zbyt ciasna. Zbyt szeroki obwód biustonosza spowoduje na plecach podjeżdżanie do góry zapięcia, a cały ciężar biustu spocznie na ramiączkach. Te z kolei będą się wpijać w ramiona, powodując w skrajnych przypadkach odciski i „rowki”. Taśma dolna absolutnie nie może być za ciasna! W takim wypadku wyrządza wielkie szkody, powoduje odparzenia i uszkodzenia naskórka, a często rany. Powinna być anatomicznie ukształtowana, tzn. dopasowywać się do krzywizn ciała – unikniemy w ten sposób ucisku na żołądek.
3. Ramiączka. Powinny dźwigać ok. 20% ciężaru biustu. Pozornie niezbyt dużo, ale w przypadku większych rozmiarów to całkiem sporo. Im większe piersi, tym lepiej sprawdzają się szerokie ramiączka, takie, które nie wpijają się w ramiona. Doskonałym wyjściem dla pań szukających komfortu są tzw. ramiączka odciążające (np. w serii Anita comfort) – szerokie, miękko podszyte, które przynoszą ulgę i odciążają ramiona oraz kark.
4. Fiszbiny i materiał. Panie, które preferują biustonosz z fiszbinami, powinny pamiętać, że dobrze dopasowane okalają całe piersi i nigdzie nie uciskają. To bardzo ważne, ponieważ w USA prowadzone były badania nad zależnością ciągłego ucisku tkanki piersi a powstawaniem raka piersi. Co więcej, testy nie wykluczyły braku takiego powiązania. Ważnym elementem biustonosza jest także tkanina, która nie podrażnia i pozwala skórze oddychać. To szczególnie istotne dla mam karmiących, których piersi są wrażliwe. Dostęp powietrza sprawia, że pozostają one w dobrej kondycji.
***
Tekst: Ewa Bielawny, Specjalista ds. doboru bielizny firmy Anita, www.anita.com