0% Donated/$0 To Go

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W trosce o prawidłowy rozwój swojego maleństwa, przyszłe mamy dbają o najdrobniejsze szczegóły – zmieniają dietę i styl życia. Jednak jednym z najważniejszych aspektów w tym okresie jest zdrowie intymne. Infekcje narządów rodnych nie tylko łączą się z dużym dyskomfortem przyszłej mamy, ale mogą stać się także dużym zagrożeniem dla dziecka. Warto wiedzieć, że infekcjom intymnym w czasie ciąży można w pewnym stopniu zapobiec, a gdy już się pojawią koniecznie trzeba je leczyć.

Wrogowie mamy i dziecka
Przyszłe mamy są szczególnie narażone na infekcje narządów rodnych. W tym okresie środowisko pochwy staje się jeszcze bardziej przyjazne drobnoustrojom. Dzieje się tak, bo w organizmie kobiety ciężarnej wzrasta poziom hormonów – estrogenów, zmienia się stężenie glikogenu w śluzówce pochwy – naturalnie kwaśne pH zmienia się w zasadowe. Takie środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii. Nieleczone infekcje intymnie nie tylko powodują dyskomfort u matki, ale mogą poważnie odbić się na zdrowiu dziecka. Należy więc obserwować swoje ciało by rozpoznać pierwsze objawy tych dolegliwości. Sygnałem mogącym świadczyć o infekcji intymnej są zmiany w wydzielinie z pochwy. Naturalnie występująca jest biała lub przeźroczysta, o lekko kwaśnym zapachu. Nieprawidłowa wydzielina jest koloru żółtego, zielonego lub szarego. Jej zapach jest intensywny i nieprzyjemny, konsystencja jest gęsta i grudkowata. Kolejne sygnały to podrażnienia i zaczerwienienia okolic intymnych, a także uporczywe swędzenie oraz ból podczas stosunku seksualnego. Najczęściej pojawiające się schorzenia w okresie ciąży to: grzybica pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy, zapalenie rzęsistkowe i wirusem opryszczki.

Tantum-RosaPo pierwsze – zapobiegać!
„Zawsze przy dostrzeżeniu objawów infekcji czy to w ciąży, czy w połogu, kobieta powinna zasięgnąć rady lekarza prowadzącego, gdyż często potrzebna jest specjalistyczna interwencja z zastosowaniem leczenia celowanego. Należy jednak pamiętać, że profilaktyka infekcji okolic intymnych jest nie do przecenienia.”- radzi lek. med. Tomasz Bieda – specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista ginekologii onkologicznej. Jak zapobiec infekcjom intymnym? Można stosować tabletki z kwasem mlekowym, zaleca się także mycie płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH i noszenie bawełnianej bielizny. Niewskazane są długie kąpiele w gorącej wodzie. Należy podmywać się dłonią, a nie gąbką czy myjką (są siedliskiem bakterii). Ważna jest systematyczna wymiana bieliźnianych wkładek higienicznych.

Po drugie – Tantum Rosa
W trakcie ciąży można stosować zewnętrzne przemywanie roztworem Tantum Rosa. Jednak preparat ten zaleca się szczególnie w trakcie połogu. Zawarta w nim benzydamina zmniejsza przekrwienie poporodowe, niweluje obrzęki, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i miejscowo znieczulająco. Tantum Rosa sprawdza się szczególne u kobiet u których w czasie porodu doszło do uszkodzeń w obrębie szyjki macicy i pochwy lub, u których wykonano nacięcie krocza. Działanie odkażające Tantum Rosa jest tu bardzo istotne. Kobiety w okresie połogu są narażone na zakażenie błony śluzowej i mięśnia, nawracające zakażenie dróg moczowych, zapalenia i ropienie narządów miednicy mniejszej. Miejsce w macicy po odklejeniu łożyska, źle gojące się rany krocza, mogą powodować gorączkę połogową. Dzięki temu, że Tantum Rosa działa miejscowo i w niewielkim stopniu przenika do krążenia ogólnego, może być śmiało stosowany przez kobiety karmiące piersią. Stosowanie roztworu to skuteczna i bezpieczna metoda kuracji także dlatego, że nie wpływa na fizjologiczna florę pochwy. Tantum Rosa to lek OTC. Zawiera on chlorowodorek benzydaminy. Dzięki jego obecności lekposiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające i odkażające. Preparat szybko się wchłania, gromadząc się w tkankach objętych procesem zapalnym oraz łagodzi objawy infekcji. Zmniejsza obrzęk, przekrwienie śluzówki pochwy i sromu.

Tantum Rosa można stosować na dwa sposoby:
– wewnętrzne, do przepłukiwania pochwy (przy pomocy specjalnego irygatora);
– zewnętrznie do przemywań okolic krocza, okładów lub nasiadówek

Wskazania do stosowania:
Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:
– przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia,
– również po chemio- i radioterapii, w profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, połogu.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.
Dystrybutor – Angelini Pharma Polska
Cena: 10 saszetek o. 28 zł – nowa niższa cena!
OTC – Produkt leczniczy wydawany bez recepty.
Dossier: TANTUM ROSA, 53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego. 1 g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). 1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku.